Hanno Tomberg:“Minu Eesti” mõttepäev täitis oma eesmärgi

“Minu Eesti” mõttepäev täitis oma eesmärgi

Rohkem kui 11 000 korraga mõtlevat inimest üle Eesti on saavutus, mida veel nädal tagasi keegi oodata ei julgenud. Mis sellest, et ürituse üks peakorraldajaid Rainer Nõlvak pakkus nädalaid varem välja, et 1. mail võiks mõtlema panna kümme korda enam inimesi.
Kohale tulid aga need, keda tõepoolest vaevad kohalikku elu ja üldisemat ühiskonnakorraldust puudutavad küsimused või kellel oli tahtmine oma arvamus välja öelda. Igaüks sai seda teha ringis, kes teda kuulas ja oma positiivseid mõtteid sellele lisas. See oligi mõttetalgute suurim võit.
Osalesin ka ise mõttekojas Pirital ja sain sellest väga positiivse elamuse. Kohale tulnud enam kui 20 inimesel oli igaühel oma arvamus, tekkis häid mõtteid ja koheselt teostatavaid ideid. Kasvõi see, et kohaliku kogukonnaga paremate ühiste sidemete loomist tuleks alustada igaühele “tere” ütlemisest. Seda saab alustada igaüks meist kohe ja teha seda juba homme.
Sarnaseid mõtteid sündis Eestis sadu ja tuhandeid, mõtlesid koos noored ja vanad, eesti- ja venekeelsed kodanikud, töökohta omavad ja selle hiljuti kaotanud jne. Me kõik tundsime koosmõtlemisest rõõmu ja saime aru, et kui me koos kasvõi ainult mõned ideed ellu viime, muutub Eesti rikkamaks.
Sellel päeval ei olnud küsimus uue erakonna moodustamises või esindusdemokraatia alustalade kõigutamises, mida kriitikud kartsid. Sellel päeval loodi uusi ühiskondlikke kooslusi, Vabaõhumuuseumi sõprade selts ja lepiti kokku, et sarnaseid ühistegevusi algatatakse veel lähemas tulevikus. Mõtlejad said üksteiselt tuge ja jõudu, et koos saab asju kiiremini ja paremini ära teha. Ma usun, et see kõik ka niiviisi läheb.
Eesti paremaks loomist saab alustada oma kodukohast, väikestest tegudest, mille eeskuju innustab ka teisi ja niiviisi oleme üheskoos tublimad. Kaubanduslikele suhetele rajatud ühiskonnas on ka muid väärtusi, mida rahas mõõta ei saa ja mis seetõttu pakuvad tegijatele rohkem rõõmu. Sellest jäid ilma vaid need, kes kohale ei tulnud.
Mul on ühtlasi hea meel, et sellel päeval osales mõttekodade eestvedajatena palju Eesti Rahvusringhäälingu töötajaid, kes ei pidanud paljuks vabal päeval oma kodukohta sõita ja talgujuhi või kojavanemana õlg üritusele alla panna. Teie silmad säravad esmaspäeval tööle tulles eredamalt ja olete enesekindlad, et koos suudame me enam.
“Minu Eesti” mõttetalgutele pühendatud erisaated raadioprogrammides ja ETV kahel kanalil sujusid väga hästi ja sellest said osa paljud, kes endale sobivat mõttekoda ei leidnud või jäid oma registreerimisega hiljaks. Sarnane üritus ei tohi jääda ühekordseks ettevõtmiseks. Väga head eeskuju näitab venekeelne Raadio 4, kus juba 21. mail jõuab eetrisse saade “Ideepank”, mis räägib lähemalt kohtadel sündinud ideedest. Sama sari jõuab eetrisse läbi terve sügishooaja, kus jälgitakse, mis on väljapakutud ideedest saanud.
Lõpetan mõttega, mille laenan ühelt ERR-i uudisteportaali kommentaatorilt: “Tegelik innovatsioon on suhtumises, mille sõnastas leidur Bell või Edison: kõik teavad, et seda asja on võimatu teha. Siis ilmub keegi, kes seda ei tea ja teeb. Kui innovaatilise idee rakendus nõuab seaduste muutmist, siis tulebki neid muuta. Vajadusel mõtleme välja ka püksid, mis üle pea jalga käivad.” Jõudu meile kõigi ühiste mõtete analüüsimisel ja nende elluviimisel!

Hanno Tomberg
Eesti Rahvusringhääling

Jaga ja tunne rõõmu:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • E-mail this story to a friend!
  • LinkedIn
  • Print this article!
  • StumbleUpon

Kommenteeri