Loodusväärtused

Eesti rikkalik ja hästi säilinud loodus on osa meie hindamatutest väärtustest. Meil on puutumatuid rabasid, vanu metsi, liigirikkaid niitusid, lindudele meelepäraseid pesitsus- ja elukohti ja palju-palju muud. Loodus pakub meile palju sellist, millele me igapäevaselt ei mõtle. Võimalus veeta aega ja puhata värskes õhus, hulganisti loodussaadused ja meelerahu ning emotsioonid, mida pole võimalik saada kusagilt mujalt. Me teame, et tasakaal looduse ja majandustegevuse vahel on õhkõrn ning loodus vajab siin vastutustundlike inimeste abi. 

Illustreerivaid küsimusi:

 1. Kuidas kohalikud inimesed saaks kaasa aidata meie looduskeskkonna hoidmisele? Mis igaüks meist saab teha, et oma kodukoha looduskeskkonna säilimise-arendamisel kaasa aidata.
 2. Kuidas arendada Eesti elanikes loodusteadlikku käitumist? Meie metsad ja aasad on väärtus ja paljuski ka juba haruldus mujal Euroopas. Samas ei taha me ise sellest aru saada ja oma loodust väärtustada- ATVd metsades rallides, suvalistes kohades lõket tehes, millest võib hooletu käitumisega hävitada terveid liike, prügi maha loopides jne.
 3. Kuidas saaks kohalikud kodanikuühendused looduse säilitamisele ja tutvustamisele kaasa aidata?
 4. Kuidas vältida looduskaunite kohtade hävimist arendusprojektide arvelt?  
 5. Kuidas tagada loodusturismi areng ja jätkusuutlikkus?
 6. Kuidas targalt kasutada keskkonnatoetusi?
 7. ...

Millisele küsimusele tuleks veel lahendust otsida? Lisa oma küsimus FOORUMISSE.

Eestimaa looduse ülevaade

Kokkuvõtlik ülevaade Eestimaa loodusväärtustest

Eestimaa - väike, aga tubli! On õnnelikke, kellele sellest piisab. Teised, rahutumad, tahaksid teada, kui tubli ikkagi? Miks? Kas juba kaua?

Taimestik    
 
Tegelikult on Eestis eristatud 83 ainult siin levivat liiki või alamliiki, millest enamik kuulub hunditubaka perekonna pisiliikide hulka. Põlisele taimestikule on aja jooksul lisandunud rohkesti liike, mille levikut on soodustanud inimtegevus. Eeskätt põllumajanduse ja kaubavedude tulemusena on hiliste tulnukatena levinud paljud umbrohud. Mitmed niidutaimed (kibe tulikas, luht-kastevars ja härjasilm) on Eestis kanda kinnitanud märksa varem. Alamaist taimedest on Eestis leitud enam kui 2500 vetikaliiki ja 680 liiki samblikke. Viimastel andmetel on Eesti flooras esindatud 1441 soontaime liiki, koos alamliikidega on soontaimi kokku 1538 liiki. 

Vladislav Koržets on hingelt kalamees – Eestist ära olles igatseb kõige enam varahommikust latikapüüki mõnel vaiksel järvel.

Lapsepõlvemetsaks oli mul üks männitukk Vabaduse puiestee külje all. Seal käisin poisikesena seeni korjamas ja pohlavarsi vahtimas ja sammalt käega katsumas ja imestamas, kuidas küll kõik niisugusena kasvab. Männid tekitavad minus mõnusa tunde siiani. Põhjaranniku metsad on eriti uhked – kõrged puud ja hõberoheline sammal – just nagu jalutaks kauneimas pargis. Läbi puude tungib heledaid päikeselaike, õhk on küllastunud vaigust ja osoonist.

Mõtlemapanevat lugemist

 • Eesti looduse vägi (Hendrik Relve. Toimetaja Malle Soosaar. Koolibri, 2008, 232 lk.) Sõna „vägi“ on selline, mis paneb justkui aukartust tundma, kellegi või millegi üle uhkust tundma ja seda austama. Kas Eesti loodusel siis on väge või mitte? Eks igaühe jaoks on see vastus isesugune. 
 • Omad ja võõrad eesti looduses- Toomas Kukk kirjutab Rohelises Väravas, et Eestis liikudes näeme erinevaid taimi: kuused-kased, kartul, tomat või võilill. Suur osa neist on tuttavad looduslikud liigid, kuid vahel kohtab siin ka igasuguseid eksootilisi taimi ja loomi. Kas ongi vahet, mis looduses kasvab? Loe edasi greengate.ee veebilehelt.
 • Turism hävitab ilusa Eesti looduse- Mis meist saab? Nii küsib Agnes, blond pea Gabrieli süles. Ei tea, vastab Gabriel. Suudlus kauni liivakivimüüri varjus veel kestab, kui kaamera liigub irvitavale meestejõugule, kes kehastamas Ivo Schenkenbergi sõdalasi. Loe edasi Postimehest.

Huvitavaid linke

 • Looduse leheküljed on mõeldud neile, kes tunnevad huvi ja poolehoidu looduse vastu ja tahavad seda paremini tundma õppida.
 • Vaata mis metsakaameras ehk Sea-TVs toimub!

 • Eestimaa Looduse Fondi algatusel ja toel on loodud mitmeid rahvusparke, looduskaitsealasid ja viidud läbi ulatuslikke inventuure Eesti loodusväärtuste kaardistamiseks.ELF  püüab kaasa aidata  mõistlikuma majandamise tutvustamise kaudu. On see ju tulevastele põlvedele mõtlemine. Kuidas jõuda olukorrani, kus meie praegused teod tõepoolest ei kahjusta inimeste elu meist seitse põlve eespool?