Tervis, sport ja sisukas vaba aeg

"Terves kehas terve vaim" - see antiikaegne mõttetera võib kõlada kulunult ja isegi banaalselt, kuid on praegu päevakohasem kui kunagi varem. Eesti on vananev ja rasvuv ühiskond, kus suur osa linnainimestest teeb oma päeva pikima käigu õhtul kaubanduskeskuses käru lükates. Me peame arenema ühiskonnaks, kus tervislikud eluviisid pole väheste veidrus, vaid enesestmõistetavus. Vaid terve inimene suudab olla oma otsustes ja tegemistes tõeliselt vaba ning aidata kaasa meie ühise kodumaa arendamisele. Riigi eest ei suuda vastutada inimesed, kel pole vastutustunnet isegi enda ees.

Illustreerivaid küsimusi:

  1. Kuidas pingeid tervislikult maandada? Et me ei uputaks oma muresid viinaklaasis, vaid näiteks sportides.
  2. Kuidas rohkem tegeleda hobidega? Pärast väsitavat tööpäeva on tihti tahtmine jalad seinale lüüa ja telekat vaadata. See aga ei taasta meie energiavarusid ega loo positiivset väsimust, millega õhtul teki alla pugeda. Samas oma kätega tehtud tassist teed juues on rõõm mitmekordne - sisukalt veedetud aeg ja isikupärane kordumatu tass.
  3. Kuidas rahvaspordiga tegelemine muutuks menukaks?
  4. Kuidas info tervise või tervislike eluviiside kohta kõige paremini inimesteni viia?
  5. Kuidas teha nii, et kellelgi ei jääks arsti juures käimata sellepärast, et raha on vähe või arst on kaugel?
  6. Kuidas saavad terved inimesed aidata puuetega inimesi elus toime tulema?
  7. Kuidas pidurdada alkoholi kuritarvitamist?
  8. Kuidas teha nii, et meie hulgas oleks vähem narkootikumide tarvitajaid?
  9. Kuidas teha nii, et meie hulgas oleks vähem suitsetajaid? Tervise Arengu Instituudi poolt läbi viidud Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringu tulemused näitavad, et 2008. aastal suitsetas igapäevaselt tööealistest elanikest veerand, sealhulgas naisi kaks korda vähem kui mehi (vastavalt 17,1% ja 38,6%).
  10. Kuidas pidurdada HIV-i levikut riigis? 2007. aasta lõpu seisuga on Eestis kokku registreeritud 6364 HIV-nakkuse juhtumit ning AIDS-i on diagnoositud 191 korral (Tervise Arengu Instituut).

Millisele küsimusele tuleks veel lahendust otsida? Lisa oma küsimus FOORUMISSE.

 

Kätrin Karu - tervis, sport ja sisukas vaba aeg

Toitumisspetsialist ja sportliku eluviisi propageerija Kätrini unistuseks on “tugitoolispordi ja tugitoolikultuuri” asendamine tervisliku liikumisega. Samuti loodab Kätrin rahvaspordiürituste organisaatorite, ettevõtjate ja riigi toele inimeste tervise arendamisel. 

Eestlaste keskmine eluiga ei ole veel kunagi olnud nii kõrge, kui ta praegu on. Kahjuks ei ole see number paranenud mitte seetõttu, et oleksime õppinud ise oma tervise eest paremini hoolitsema, vaid ennekõike tänu terivshoiusüsteemi arengule ja tervislikuma elukeskkonna kujundamisele.
 

Huvitavaid linke

«No sports!» Elusa keha kultuur- Kalevi Kull kirjutab kehakultuurist. Toda väljendit – ei spordile! – olla kasutanud inglise poliitik Winston Churchill, tüse mees, sigar hambus. Eeskuju temast pole, aga ütluses on iva. Rohkem kehakultuuri oleks talle ära kulunud, sporti aga tõepoolest mitte. Sest sport on see, kus tegeletakse võistlemisega, kehakultuur aga peab silmas kehalisi oskusi ja tasakaalu. Loe edasi greengate.ee lehelt.

Käi jala- innovaatiline terviskõnni portaal, mis kutsub kõiki üles tervisekõnni üritustel kaasa lööma. Kusjuures, koha ja marsruudi saab igaüks ise valida.

Käime koos- liikumisharrastajatele mõeldud liikumissari, mille raames toimuvad erinevad "Käime koos" üritused üle Eesti.

Narko.ee seisab vastu narkootikumide tarvitamisele. Sellel lehekülje eesmärk on anda ausat ja objektiivset teavet narkootikumide ja nende kasutamise võimalike tagajärgede kohta. Kogu info põhineb faktidel.

Roheliste rattaretked- tegu on "roheliste" iga aastase rattasõidu üritusega. 2009. aasta rattaretk kannab nime "Kuidas elad, Luitemaa".

Tubakavaba.ee- Portaalis on toodud mitmeid põhjuseid, miks loobuda suitsetamisest. See nimekiri peaks aitama oma otsusele kindlaks jääda. Üht-teist huvitavat leiate kui klikkida kulukas. Samuti leiate siit igakülgset informatsiooni tubakatoodete, suitsetamise ja suitsetamisest loobumise kohta.

Kristjan Port räägib loengust Tervise deemon