Stressiga toimetulek

Inimesed ei tööta ainult endale. Tööga loome ka ühiskonnas uusi väärtusi, millest peaks rõõmu olema nii tegijale kui ka kõigile teistele. Tööst suudame aga rõõmu tunda üksnes siis, kui uusi väärtusi tekib rohkem, kui kaob närvirakke ja tervist. Sidusas ühiskonnas osatakse märgata ja aidata inimest, kellel muremõtted hakkavad üle pea kasvama. Et stress ei võtaks elulusti ega ohustaks tervist, peame õppima pingetest vabanema, olgu see siis tingitud pingelisest tööst, õppimisest või pereelust.

Illustreerivaid küsimusi:

 1. Kuidas puhata paremini?
  Kohutav väsimus pärast tööd viitaks just nagu vajadusele lesida ja mitte midagi teha. Tegelikult võib enese kättevõtmine (intensiivne toetus lähedastelt on abiks) ning näiteks sugulastele-tuttavatele küllaminek olla vägagi värskendav. Veel ideid?
 2. Kuidas töö jätta töö juurde?
  Hiljuti avaldati uurimus, et ületöötamine võib pikapeale halvasti mõjuda meie vaimsele tervisele. Hea oleks kuulda praktilisi näpunäiteid, kuidas (kas või järk-järgult) harjutada ennast kodus tööst vabastama.
 3. Kuidas saada häid emotsioone?
  Kui meel on must, siis tekib sageli tahtmine mured viinaklaasi uputada. Ilmselt saab ka teisiti. Millised võiksid olla huvitavad ja innovaatilised ideed, et negatiivsed emotsioonid vahetada positiivsete vastu? Pidutseda, aga hästi!
 4. Kuidas tulla toime konfliktide ja pingetega?
  Mõned soovitavad teenindajatel töö juures hoida “valveõuna”, mida ärritumise puhul hammustada - pidi aitama viha maandada. Aga usutavasti on veel häid ideid selle kohta, kuidas tekkinud pingeid maha laadida. Ei tea, kas grupikalli iga tööpäeva lõpus oleks lahendus?
 5. Kuidas saavutada tasakaal töö ja eraelu vahel? Töö on oluline, aga tuleb leida võimalus ka kodule, sõpradele pühenduda.
 6. Kuidas teha nii, et meie elus oleks ruumi nii kehale kui vaimule?
 7. Kuidas saaksid inimesed rohkem kodus töötada? Kodukontor võimaldab maandada tekkinud sotsiaalset väsimust ja infostressi, samuti loob uut energiat ja vaheldust.
 8. ...

Millisele küsimusele tuleks veel lahendust otsida? Lisa oma küsimus FOORUMISSE.

Astronoomist ettevõtja Raivo Hein räägib, kuidas läbi raskuste tähtede poole minna!

Astronoom ja ettevõtja Raivo Hein räägib sellest, kuidas keerulistel aegadel stressiga paremini toime tulla. Praeguses Eestis on stress justkui igapäevaelu normaalne osa. Kuid kas tegelikult ikka on normaalne, kui stress võtab võimust ja positiivsus elust järk järgult kaob? Kas on ehk võimalik oma unistustele vastu astuda ka nii, et kannatada ei saaks tervis, perekond ega muud olulised asjad elus? Raivo on enda jaoks leidnud mõjuvõimsa relva stressi maandamiseks, milleks on tema suur hobi-astronoomia. Suur osa vabast ajast kulubki Raivol oma observatooriumis tähtede pildistamisele. Lisaks sellele, on Raivol veel varuks paar võimsat teooriat, mida igapäeva ellu üle kandes võib peagi avastada, et unistuste poole püüdlemine on võimalik ka stressi vabalt- protsessi nautides.

Mõtlemapanevat lugemist

Päästame end stressist- Aive Luigela kirjutab stressi ilmingutest 23.02.2009 Terviselehes. Pingeline füüsiline ja vaimne töö, olme- ja pereprobleemid, loomulike biorütmide eiramine põhjustab pahatihti kesknärvisüsteemis püsivate ärrituskollete teket, unehäireid ja unetust. Ega see tänavune sügis ja talvgi meile rõõmu toonud, vaid ikka rohkem masendust ja nukrameelsust.  Loe edasi Avituse kodulehelt.

Hea töö algab hea tundega! Kuidas end motiveerida?- tuntud koolitaja Anu Virovere räägib oma videoloengus sellest, kuidas leida enesemotivatsioon ka keerulistes olukordades, kuidas jääda positiivseks, kui tööd on palju ja stress kummitab, kuidas juhtida oma tundeid ja suhteid igapäevastes olukordades ja veel paljust muust. Sellest, kuidas teha oma tööd hea tundega, laskmata stressil võimust võtta, räägib Anu Virovere videoloengute portaalis Areng.

Aita oma stressis last- Kui elutempo on kiire ning silme ees raha ja karjäär, on stress üks osa meie igapäevaelust. Selle all ei kannata mitte ainult täiskasvanud, vaid ka lapsed. Eda Oja räägib sellest, kuidas aidata oma lapsel stressist jagu saada. Loe lähemalt Maalehest.

Elu kui mäng- "Mõtted, mida sa mõtled, saavad ühel päeval teoks, kõik materialiseerub," ütleb Jansuki Shopi omanik ning stepptantsu ja gongiteraapiaga tegelev Almer Jansu. Elu on mäng. Ka igapäevaelus peaksime rohkem mängima. Ühtegi asja ei tohiks võtta surmtõsiselt. Alati särav ja päikseline Almer Jansu räägib õnnelik olemisest ning elu mängulisusest Rajaleidjas.

Statistika

 • Tööstress on üks tõsisemaid tervise- ja ohutusprobleeme Euroopas. Iga neljas töötaja kannatab selle all ning uuringud näitavad, et 50–60% kõikidest töölt puudutud päevadest on seotud stressiga. See on äärmiselt kulukas nii inimeste endi kannatuste kui ka majandustulemuste halvenemise seisukohalt.
 • Stress on teine kõige sagedamini registreeritud tööga seotud terviseprobleem, mis mõjutab 22% EL-27 töötajatest (2005).
 • 2002. aastal põhjustas tööstress EL-15s majanduslikku kahju hinnanguliselt 20 miljardi euro ulatuses.

Loe lähemalt Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri koduleheküljelt.